Projekti Centra za žene Adela

Članice Centra za žene Adela od svog osnutka 2003. godine, provode razne aktivnosti i projekte kojima promiču kulturu nenasilja, te na taj način pridonose osvještavanju javnosti za problem obiteljskog i vršnjačkog nasilja u gradu Sisku i gradovima i općinama Sisačko-moslavačke županije. Također promičemo ravnopravnost spolova, te potičemo i organiziramo aktivnosti kojima doprinosimo konkurentnosti žena na tržištu rada.

Svi naši projekti i ativnosti rezultat su potrebe građanki i građana grada Siska i cijele Sisačko-moslavačke županije. 

Naši projekti:

  • Savjetovanjem protiv nasilja
  • SOS telefon za žrtve obiteljskog nasilja
  • Edukacija za rad na SOS telefonu
  • Edukacijom do istine
  • Edukacija za samozapošljavanje žena
  • Sigurno mjesto
 
Savjetovanjem protiv nasilja
 
U uredu Centra za žene Adela djeluje savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja, u kojem socijalna radnica i odvjetnica pružaju besplatne savjete, a naše najčešće korisnice  su žene,  koje su  izložene obiteljskom nasilju, nasilju na radnom mjestu i sl. Stručnjakinje i educirane članice Centra omogućavaju žrtvama i osnaživanje na grupama samopomoći. Mogućnost dogovora dolaska građana i građanki u Savjetovalište uz prethodnu najavu na mail ili SOS telefon gdje pružamo savjete socijalne radnice i odvjetnika.
 
SOS telefon za žrtve obiteljskog nasilja
 
Nužnost otvaranja SOS telefona za žrtve obiteljskog nasilja leži u činjenici što je telefonski poziv najčešće i prvi korak kojega žrtva čini u traženju pomoći. Putem SOS telefona čija je linija otvorena 24 sata, žrtva može zatražiti bilo koju vrstu pomoći u bilo koje vrijeme. Korisnicama jamčimo diskreciju, te one ne moraju iznijeti osobne podatke ukoliko to ne žele. Putem SOS telefona pružamo savjete iz Obiteljskog zakona, Zakona o zaštitI od nasilja u obitelji, Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji i sl. Na SOS telefonu dežuraju educirane članice Centra, a pomoć i podršku korisnice mogu dobiti i od socijalne radnice i odvjetnika.

Broj SOS telefona: 044/888 888

 
Edukacija za rad na SOS telefonu
 
Kako bismo podigle kvalitetu rada s žrtvama obiteljskog nasilja,  članice i volonterke Centra prolaze redovite edukacije. Jedna od njih je i  Edukacija za rad na SOS telefonu. Edukacija obuhvaća rad kroz radionice, kao i stažiranje na SOS telefonu, pod vodstvom iskusnih i stručnih trenerica Ženske grupe Korak Karlovac,  s dugogodišnjim iskustvom u radu.
  
Edukacijom do istine
 
Shvaćajući opasnost od trgovanja ljudskim bićima, te nastojeći djelovati preventivno, ovom edukacijom okupile smo novinare, policijske djelatnike, djelatnike Centara za socijalnu skrb i Domova zdravlja. Cilj edukacije je usklađivanje aktivnosti svih institucija koje se bave ovom problematikom, a zbog lakšeg prepoznavanja žrtve i počinitelja.
   
Edukacija za samozapošljavanje žena
 
Kako su mnoge žene nezaposlene ili nezadovoljne svojim poslom, ženama smo omogućile da kroz našu edukaciju steknu osnovna znanja koja će im pomoći pri pokretanju vlastitog posla. Za naše korisnice ova edukacija bila je besplatna.

 

Sigurno mjesto

Projekt  “Sigurno mjesto” provode Ženska soba – Centar za seksualna prava (Zagreb) te slijedeće partnerske organizacije:  S.O.S. telefon - poziv u pomoć (Virovitica) , Centar za žene Adela (Sisak) I Centar za podršku I razvoj civilnog društva  “Delfin” (Pakrac).  Projekt je osmišljen s ciljem jačanja uloge, kapaciteta I suradnje organizacija civilnog društva I lokalnih aktera u pružanju Inovativnih socijalnih usluga za žrtve rodno uvjetovanog nasilja u područjima od posebne državne skrbi, kroz edukaciju, umrežavanje te razvoj I implementaciju minimalnih standarda u radu sa žrtvama rodnouvjetovanog nasilja.  Kroz uspostavljanje neformalne mreže, dodatne profesionalne I specijalizirane edukacije I jačanje suradnje sa srodnim organizacijama civilnog društva I lokalnim akterima, razvijati ćemo njihove organizacijske kapacitete te utjecati na veću efikasnost u svakodnevnom radu sa žrtvama rodno uvjetovanog nasilja.  Također, unaprijediti će se kapaciteti potrebni za implementaciju modela dobre prakse iz regije i Europe. Ovim projektom educirati će se I veliki broj mladih o problematici rodno uvjetovanog nasilja kroz radionice I predavanja te promicati volonterski rad. Kroz postojanje web stranice “Sigurnomjesto” namjenjene ženama žrtvama svih oblika nasilja te organizacijama civilnog društva I institucijama omogućit iće se brz I jednostavan pristup informacijama te unaprjediti suradnja svih relevantnih aktera u suzbijanju nasilja nad ženama.  Project  financijski podržava Europska unija.


Ispis   E-mail